İklim Masası

Doç. Dr. Levent Bilgili

Doç. Dr. Levent Bilgili, Yıldız Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bölümü’nden 2010 yılında mezun olmuştur. Yüksek lisans ve doktora çalışmalarını da aynı üniversitede, sırasıyla 2014 ve 2018 yıllarında, tamamladıktan sonra 2023 yılında doktora sonrası çalışmaları için Malmö/İsveç’te bulunan Dünya Denizcilik Üniversitesi’nde (World Maritime University) misafir araştırmacı olarak bulunmuştur. Bu ziyareti sırasında Güney Kore iç hat filosunun dekarbonizasyon yol haritasının hazırlanmasını hedefleyen bir projede görev almıştır. 

Halihazırda Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’nde tam zamanlı öğretim üyesi olarak görev yapan Bilgili’nin, çoğu denizciliğin dekarbonizasyonu üzerine olmak üzere, ulusal ve uluslararası dergilerde yayımlanmış 51 makalesi bulunmaktadır. Buna ek olarak, temiz denizler, okyanus okuryazarlığı ve sürdürülebilir mavi ekonomi konularında AB tarafından fonlanan üç projede araştırmacı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Uzmanlık Alanları: Gemi emisyonları; Sürdürülebilir denizcilik; Denizciliğin dekarbonizasyonu ve yaşam döngüsü değerlendirmesi